Do vyřízení všech rozjednaných zakázek nepřijímáme žádné další zakázky, pouze po předchozí domluvě a upřesnění si aktuálního možného termínu, který posuzujeme individuálně. Děkujeme za pochopení.

Spánek očima kouče zdravého životního stylu Víta Černého

Návrh bez názvu (8)

Postel, postýlka, pelíšek. Mnozí si pod tímto pojmem představí obyčejný kus nábytku nebo naducané a voňavé peřiny. Pro mnohé je to naopak místo plné snění, odpočinku anebo vášně a lásky

Ať už pro vás toto místo znamená cokoliv, pro naše tělo je to, co se v něm odehrává, nepostradatelnou součástí. Děje se v ní totiž jeden velmi důležitý proces - spánek.

Protože jsme odborníci přes postýlky, téma spánku a zdravého životního stylu jsme přenechali jiným. Tentokrát jsme vyzpovídali Víta Černého. Zakladatele značky Lifemood.cz, osobního trenéra, kouče zdravotního životního stylu a v neposlední řadě také manžela a taťku od rodiny.

                                                                                

 BLOG6

 

Dnes je Mezinárodní den zdraví, co si pod tímto pojmem představujeteCo je podle vás podstatou zdraví a co zahrnuje?

Pod pojmem Mezinárodní den zdraví si představuji den, který by neměla brát česká populace na lehkou váhu. Měli bychom si v tento den uvědomit, jakým stylem žijeme a co bychommohli udělat proto, abychom se cítili lépe. Například změna práce, začít cvičit, chodit na procházky, celkově se věnovat sportu, ale především také spánku.

 

Předpokládáme, že máte na mysli kvalitní spánek. Myslíte, že se k tomu dá nějak pomoct

Již zmíněný spánek má velký vliv na naše chování, stravování i výkony v práci či sportu. Délka spánku by se měla pohybovat mezi 7-8 hodinami. Kvalitu spánku ovlivňuje také jeho hloubka (REM) a pravidelnost. 

A jak si pomoci ke zkvalitnění spánku? Je to tak jednoduché, až je to v dnešní době složité... Nikomu nechci odepírat moderní technologie, už jsou součástí našich životů. Jde spíše o to, jak je správně používat. Jak už jsem napověděl, ke zlepšení spánku napomůže eliminace modrého světla. Alespoň 1-1,5 hodin před spaním nepoužívat přístroje jako je televize, mobil a další technologie

 

Další tipy pro kvalitnější spánek:

1. Choďte spát každý den přibližně ve stejný čas.

2. Zkuste použít bylinky. Naše babičky a babičky babiček je už od pradávna používaly k léčebným účelům, včetně zlepšování spánku.

3. Nastavte v mobilu mód letadlo, který vypne veškerý příjem. S tím souvisí i nastavení displeje mobilu na noční režim.

4. Snižte teplotu v ložnici.

5. Před spaním nepijte kávu. Kofein nám koluje v těle až 6 hodin po jeho konzumaci.

 

 

Víme, že jste dvojnásobným tatínkem menších dětí.  Přináší tato vaše nová role i pro vás nějaký spánkový deficit? 

Děkuji. Ze začátku byla spánková deprivace na denním pořádku, ale to bylo z důvodu toho, že syn musel být na UM a trápily ho přes noc “prdíky”. Nyní je už z něho velký kluk a vydrží spát celou noc, včetně jeho sestřičky, která taktéž vydrží celou noc (nekojím, takže to nepostřehnu :D). I když u mě se spánková deprivace objeví jen občas. Mohla by o ní mluvit spíše moje žena, která má můj obdiv, že má trpělivost s dětmia ještě se mnou. Proč? Protože spánková deprivace má vliv i na chování během dne :D

BLOG4       

 

Vítku, ještě nám prozraďte. Dá se kvalitní spánek ovlivnit i stravou a pohybem? Jak? Co pít/nepít či jíst/nejíst před spaním? Dá se kvalitnímu spánku dopomoct nějakými vitamíny, bylinkami?

Určitě se stravou i pohybem dá ovlivnit. Nejezte 2-2,5 hodiny před spánkem. To je ideální doba, než tělo přejde do klidového režimu. A v tento čas nepotřebujeme střevní mikrobiom zatěžovat dalším trávením. Určitě bych nedoporučoval jíst těžko stravitelná jídla nebo čerstvou zeleninu, která může nadýmat (tepelně zpracovanou ano). 

Pití ovlivňuje kvalitu spánku také, proto bych nedoporučoval kávu ani zelené čaje (obsahují tein, přirovnejme to ke kofeinu s delším postupným účinkem). Pozor také na alkohol. Sice po něm usnete, ale nezkvalitňuje spánek. Zkracuje spánkovou REM fázi, ve které se tělo nachází v nejhlubším spánkovém stavuTělo v této fázi nejvíce odpočívá a probíhají při ní další důležité procesy (regenerace organismu, hormonální procesy, aj.)

Pohyb by měl být nedílnou součástí našeho denního cyklu. Napomáhá vyčistit hlavu, srovnat myšlenky i unavit tělo. Začíná být hezké jarní počasí, už je déle vidět, proto doporučuji lehké podvečerní procházky pro lepší usínání.

Správným pomocníkem může být kvalitní hořčík. Chci zdůraznit KVALITNÍ, čímž myslím maximálně vstřebatelný minerál. Doporučuji tedy Bisgylcinát hořečnatý, který představuje nejlépe vstřebatelnou formu hořčíku na trhu v kombinaci vitamínem B6 a Pikolinátem zinečnatým, který najdete sortimentu naší značky Lifemood pod názvem ZinekPlus

Jak už jsem ale zmiňoval, pomáhají také bylinky, už od pradávna používané adaptogeny (rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu vůči stresovým situacím). Rád bych zmínil náš nový produkt Chill4You, který obsahuje pět bylinek vypěstovaných v EU. Tyto bylinky se nacházejí i u nás v české přírodě. Jedná se o: kozlík lékařský, levanduli lékařskoumeduňkuchmel oplétavý a mučenku pletní. Tento produkt navíc vyrábíme u nás v České republice.

 BLOG5

Napadá vás na závěr pár bodů, které by představovaly návod pro kvalitní a plnohodnotný spánek?

1. Kvalitní postel s kvalitní matrací! Spánek nám totiž zabere až 1/3 života.

2. Minimalizovat alkohol před spánkem.

3. Nemít v ložnic televizi, eliminovat modré světlo z technologií osvětlení z ulice např. závěsy, žaluziemi.

4. Používat přírodní formu k lepšímu usínání, tedy bylinky. Žádné předepsané chemické prášky, které tělu ubližují.